Europejska wartość dodana w prowadzeniu prac na szczeblu europejskim

Wartość dodana w prowadzeniu prac na poziomie ponadnarodowym

      Zatopiona amunicja jest obecna na europejskich wodach terytorialnych, w wyłącznych strefach ekonomicznych i wodach śródlądowych. W ciągu ostatnich dziesięcioleci na całym kontynencie wykryto, zidentyfikowano i usunięto tysiące niewybuchów. Jednak warunki środowiskowe, które mają wpływ na EOD, różnią się na różnych morzach europejskich. Ponadto w różnych krajach zatopione są różne rodzaje amunicji. Dlatego należy uwzględnić informacje z kampanii EOD z całego kontynentu, aby umożliwić prawdziwie reprezentatywną analizę danych i zapewnić wsparcie decyzyjne dla wszystkich mórz europejskich. Rezultatem będzie narzędzie wspierające EOD, które jest gotowe do zastosowania na Morzu Bałtyckim i może zostać przeniesione na Morze Północne, Morze Śródziemne, Morze Czarne i północno-wschodni Atlantyk. ProBaNNt przyczynia się do zwiększenia wiodącej pozycji Europy na rynku usuwania i utylizacji amunicji na morzu. Biorąc pod uwagę tendencję do globalnego rozwoju przemysłu morskiego, nieuniknione jest, że składowiska amunicji, a także rozproszona amunicja pochodząca z działań bojowych, będą w coraz większym stopniu stanowić wyzwanie dla krajów spoza Europy. Wprowadzenie krytycznych technologii na rynek europejski doprowadzi zatem do możliwości eksportu zarówno technologii, jak i usług poza Europę w przyszłości.

Rozwiązania społeczne

      Obecność milionów ton materiałów wybuchowych w morzach stanowi stałe ryzyko podczas wszystkich działań na morzu. Obejmuje to branże takie jak akwakultura, turystyka przybrzeżna, energia oceaniczna i górnictwo dna morskiego, z których wszystkie zostały zidentyfikowane jako sektory o wysokim potencjale w zakresie zrównoważonych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w strategii Unii Europejskiej na rzecz niebieskiego wzrostu (Komisja Europejska 2017). Możliwość bezpiecznego i niezawodnego usuwania amunicji stopniowo zmniejszy to ryzyko w ciągu najbliższych dziesięcioleci. ProBaNNt przyczynia się zatem do niebieskiego wzrostu. Morskie saperskie prace saperskie były najczęściej praktykowane jako etap rozpoznania terenu podczas budowy morskich farm wiatrowych. ProBaNNt przyczynia się zatem również do przejścia Europy na społeczeństwo niskoemisyjne. XXI wiek stawia przed europejską obronnością szereg nowych wyzwań geopolitycznych. ProBaNNt proponuje zatem odciążenie europejskich sił zbrojnych od konieczności radzenia sobie z dziedzictwem wojen z przeszłości. Zamiast tego zadanie to zostanie przeniesione na wyspecjalizowane prywatne firmy EOD, takie jak SeaTerra. ProBaNNt wyposaża te firmy w dodatkowe narzędzia do podejmowania decyzji podczas usuwania amunicji. Biorąc pod uwagę wymogi działania na konkurencyjnym rynku, konsorcjum projektu jest przekonane, że prywatne firmy mogą przeprowadzać duże kampanie EOD na morzach po znacznie niższych kosztach niż siły morskie. CTM wcześniej realizowało projekty dla Europejskiej Agencji Obrony. Po zakończeniu projektu wyniki ProBaNNt w zakresie identyfikacji obiektów i podejmowania decyzji EOD mogą zostać przeniesione do aktywnego polowania na miny. W związku z tym wyniki projektu pośrednio przynoszą korzyści europejskiej obronności.

Rozwiązania środowiskowe

      ProBaNNt bezpośrednio przyczynia się do realizacji dyrektywy MSFD, której celem jest osiągnięcie dobrego stanu środowiska (GES) europejskich wód morskich. GES jest opisany w artykule 9 tej dyrektywy w oparciu o 11 deskryptorów. Deskryptor 8 jest szczególnie istotny dla tematu morskich składowisk amunicji MarTERA ProBaNNt - ID: 16 34 z 37 ponieważ odnosi się do "Zanieczyszczeń i skutków zanieczyszczenia". Ponadto wspiera konwencje HELCOM, OSPAR i barcelońską o ochronie środowiska morskiego w Morzu Bałtyckim, Północnym i Śródziemnym. Podwodne detonacje większych obiektów amunicyjnych (takich jak miny lądowe i torpedy) są największymi punktowymi źródłami hałasu podwodnego (Koschinski 2009). Wynikające z tego fale dźwiękowe i ciśnieniowe mają różne szkodliwe skutki dla wszystkich rodzajów fauny i flory morskiej, ale przede wszystkim dla ssaków morskich, silnie wpływając na ich słuch i zdolność orientacji. Narzędzie wspierające EOD zapewni propozycje metod usuwania ładunków, które są oparte na kompleksowej bazie danych EOD i BNN. Szkodliwe detonacje in situ będą proponowane jako metoda usuwania tylko wtedy, gdy są konieczne i nie można wykorzystać żadnej innej dostępnej technologii. Ponadto rekonstrukcje 3D obrazów z kamer sonarowych dostarczą ekspertom EOD nowych informacji na temat właściwości obiektów amunicji pomimo ograniczonej widoczności pod wodą. Obiekty, które można zidentyfikować w ten sposób, mogą zostać uratowane zamiast zdetonowane na miejscu. Co więcej, dodatkowi eksperci EOD mogą przyczynić się do procesu decyzyjnego, jeśli informacje 3D mogą być szybko udostępniane. Ponieważ BNN oceni również ryzyko wycieku niebezpiecznych substancji, zaproponuje również metody usuwania, które są najbardziej odpowiednie dla uniknięcia takiego wycieku. Demonstrator CSSD zostanie wykorzystany do określenia potencjalnego rozprzestrzeniania się i dystrybucji skażonych osadów w pobliżu obiektów amunicyjnych. W oparciu o wyniki tej oceny można dostosować metody EOD, aby uniknąć wzburzania zanieczyszczonych osadów.

back