Partnerzy

Nazwa Rola Kraj
GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel Koordynator Niemcy
SeaTerra GmbH Partner Niemcy
Instytut Oceanologii PAN Partner Polska
Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Partner Polska

GEOMAR
GEOMAR jest jednym z 19 ośrodków Helmholtz w Niemczech, które prowadzą badania w dowolnym aspekcie nauki. GEOMAR jest jednym z trzech ośrodków morskich w ramach Helmholtz, pracującym głównie na otwartym oceanie, ale w niektórych przypadkach również blisko brzegu. GEOMAR obejmuje wiele aspektów badań morskich, od oceanografii fizycznej, meteorologii morskiej, geologii i geofizyki, biogeochemii bentosowej i pelagicznej po biologię i mikrobiologię. Oprócz zadań naukowych, GEOMAR obsługuje sprzęt na dużą skalę, w tym trzy AUV, dwa ROV i mniejsze systemy, takie jak mobilne systemy wielowiązkowe, duża liczba systemów kamer opartych na lądownikach i rozmieszczonych na dnie morskim i wiele innych. W ProBaNNt zaangażowana jest grupa GEOMAR DeepSea Monitoring, która ma doświadczenie w licznych projektach dotyczących amunicji w morzu.

Rola w projekcie ProBaNNt:
GEOMAR-DSM koordynuje projekt ProBaNNt zarówno pod względem treści projektu, jak i kwestii administracyjnych (WP6). W trakcie trwania projektu GEOMAR tworzy infrastrukturę dla bazy danych utylizacji materiałów wybuchowych (EOD) i wspiera SeaTerra podczas gromadzenia danych EOD. Ponadto centrum jest wiodącym partnerem WP4. Zajmuje się generowaniem rekonstrukcji 3D obiektów amunicji na podstawie danych fotogrametrycznych i akustycznych. Podczas projektu GEOMAR przeprowadza co najmniej dwie kampanie terenowe na składowisku amunicji Kolberger Heide w celu pozyskania danych dla WP 4 i wsparcia IO PAN w gromadzeniu danych dla WP3. Wreszcie, GEOMAR opracowuje nowe podejście do podejmowania decyzji opartych na ryzyku podczas kampanii EOD (WP5). W tym celu łączy wyniki wszystkich pakietów roboczych, aby umożliwić kompleksową ocenę ryzyka specyficznego dla obiektu.

SeaTerra
SeaTerra jest zarejestrowaną niemiecką firmą zajmującą się badaniem i usuwaniem niewybuchów (§ 7 niemieckiej ustawy o materiałach wybuchowych). W ciągu ostatnich 20 lat SeaTerra przeprowadziła kilka tysięcy indywidualnych operacji usuwania niewybuchów oraz liczne projekty badawcze w różnych krajach na całym świecie, ale głównie w Europie (Niemcy, Holandia, Francja, Belgia, Dania, Norwegia, Polska, Austria, Serbia i Finlandia). SeaTerra opracowała kilka pakietów oprogramowania do planowania badań, wykonywania badań, gromadzenia danych i ich interpretacji. SeaTerra posiada ogromny zbiór danych terenowych zawierających interpretacje, listy celów i protokoły znalezionej, zbadanej, usuniętej lub zdetonowanej amunicji.

Rola w projekcie ProBaNNt:
SeaTerra jest wiodącym partnerem WP1. Ze względu na wieloletnie doświadczenie w EOD, dane firmy z poprzednich kampanii oczyszczania służą jako podstawa bazy danych EOD, która jest generowana podczas projektu. SeaTerra importuje swoje dane do bazy danych, aby umożliwić bezprecedensowe możliwości analizy danych EOD. Ponadto firma wspiera GEOMAR poprzez dostarczanie informacji zwrotnych na temat rekonstrukcji obiektów 3D i nowego narzędzia wsparcia EOD.

IO PAN
IO PAN uczestniczyła i kierowała licznymi projektami dotyczącymi kwestii amunicji w Morzu Bałtyckim. W szczególności instytut koordynował projekt DAIMON realizowany w ramach programu Interreg-Baltic. W ramach tego projektu opracowano metody szacowania ryzyka i połączono je w strategiczny system wspomagania decyzji (DSM). Dane wyjściowe DAIMON, takie jak zestawy danych amunicji i dane środowiskowe, mogą być wykorzystywane jako dane wejściowe do bazy danych EOD, a tym samym służyć jako dane wejściowe do narzędzia wsparcia EOD. IO PAN badał ponadto rozprzestrzenianie się składników amunicji w byłym miejscu EOD.

Rola w ProBaNNt:
W projekcie ProBaNNt IO PAN jest wiodącym partnerem WP2 i WP3. Instytut koordynuje wysiłki partnerów w zakresie gromadzenia danych w terenie. Prowadzi co najmniej jedną kampanię terenową w Głębi Gdańskiej i uczestniczy podczas jednego rejsu do Kolberger Heide w Niemczech. Wspólnie z CTM, IO PAN opracowuje i testuje urządzenie do pomiaru krytycznych naprężeń ścinających (CSSD), aby umożliwić pomiary mobilności osadów in-situ. Dane generowane podczas kampanii terenowych z CSSD są wykorzystywane do ulepszania modeli mobilizacji osadów. Ponadto partner wspiera GEOMAR w gromadzeniu i przetwarzaniu danych akustycznych w celu generowania rekonstrukcji obiektów 3D.

OBR CTM
OBR CTM jest polską firmą zajmującą się rozwojem technologii wykrywania obiektów podwodnych. Firma była zaangażowana w projekt BURMIN, poświęcony poszukiwaniu i unieszkodliwianiu min morskich, zwłaszcza tych zakopanych w osadach. W ramach projektu CTM przetestowało gradiometry, magnetometry fluxgate, sonar z syntetyczną aperturą, czujniki elektromagnetyczne i elektrochemiczne oraz zintegrowało je w jednej platformie. CTM ma zatem doświadczenie w stosowaniu wszystkich tych czujników i udostępnia platformę podczas ProBaNNt. CTM ma również możliwości przeprowadzania analizy danych pomiarowych i opracowywania algorytmów fuzji danych.

Rola w ProBaNNt:
CTM wspiera IO PAN w projektowaniu i budowie CSSD (WP3). Partner uczestniczy w kampaniach terenowych zarówno w celu przetestowania CSSD, jak i umożliwienia wykorzystania platformy wielosensorowej.

Konieczność współpracy w ramach konsorcjum

      Wszystkie dane, które wspierają identyfikację amunicji i podejmowanie decyzji EOD, są istotnymi danymi wejściowymi dla narzędzia wsparcia EOD. W związku z tym takie dane, które są dostępne dla członków konsorcjum, zostaną przekazane do GEOMAR, gdzie zostanie przeprowadzone przetwarzanie danych i integracja z bazami danych oraz szkolenie BNN. To samo dotyczy danych pozyskanych podczas kampanii terenowych i danych zebranych przez SeaTerra podczas kampanii EOD w trakcie trwania projektu. Proces ten nie ogranicza się do transferu danych, ale obejmuje również wsparcie w zakresie interpretacji danych i wspólne określenie standardowej procedury operacyjnej dla obsługi danych. GEOMAR zapewni lub zorganizuje infrastrukturę danych dla wszystkich pozostałych partnerów. Może to być postrzegane jako punkt wyjścia (jeden dodatkowy filar) dla przyszłej europejskiej bazy danych EOD.
      SeaTerra będzie wspierać IO PAN i GEOMAR w wyborze odpowiednich obiektów do fotogrametrycznej i akustycznej rekonstrukcji 3D. Obiekty, które stanowiły wyzwanie podczas poprzednich kampanii EOD, będą preferowane, ponieważ oczekuje się, że rekonstrukcje 3D przyniosą większe korzyści dla takich obiektów. Gdy rekonstrukcje będą dostępne, SeaTerra skonsultuje się z IO PAN i GEOMAR w sprawie niezbędnych ulepszeń rekonstrukcji, aby móc rutynowo włączać je do codziennej pracy EOD. Eksperci EOD z SeaTerra będą również weryfikować wyniki generowane przez narzędzie wsparcia EOD. Po udostępnieniu podstawowych wyników rozpoznawania scen, rekonstrukcji 3D i narzędzia wsparcia EOD, personel IO PAN i GEOMAR będzie dostępny, aby wspierać SeaTerra w integracji tych narzędzi z łańcuchem wartości EOD, gdy pojawi się taka możliwość.
      GEOMAR i IO PAN będą prowadzić badania zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. W ten sposób poprawi się reprezentatywność wyników projektu dla regionu Morza Bałtyckiego. Przedstawiciele CTM dołączą do kampanii terenowych, aby nadzorować wykorzystanie CSSD do generowania progresywnych prądów wodnych oraz będą nadzorować badania magnetometryczne i skanowania bocznego. Ponadto CTM będzie wspierać IO PAN w przetwarzaniu i ocenie danych uzyskanych podczas operacji terenowych.
      Dane wygenerowane podczas kampanii terenowych i zintegrowane z narzędziem wsparcia EOD są komplementarne z systemem DSS opracowanym podczas DAIMON i DAIMON 2. Interoperacyjność baz danych zwiększy wydajność obu narzędzi. Przewidujemy, że na późniejszym etapie narzędzie wsparcia EOD zostanie połączone z procesem wspomagania decyzji zapewnianym przez DAIMON DSS, w przypadkach, w których remediacja jest wnioskiem dla danego obszaru.
      IO PAN będzie wspierać GEOMAR w odniesieniu do środowiskowych aspektów wyboru metody EOD i rozpoznawania scen. ProBaNNt jest pierwszym projektem, który będzie wykorzystywał wyniki pochodzące zarówno z UDEMM, jak i DAIMON. Konieczność współpracy poza konsorcjum
      Gromadzenie danych EOD z całej Europy będzie częściowo realizowane w ramach konsorcjum i we współpracy z projektami prowadzonymi w GEOMAR (np. BASTA). Dane od dodatkowych podmiotów pomogą zwiększyć jakość bazy danych i BNN i mogą być pierwszym krokiem w kierunku europejskiej bazy danych EOD. Będzie to wymagało od konsorcjum jasnego zakomunikowania korzyści płynących z takiej połączonej bazy danych. Koordynowany przez GEOMAR projekt BASTA obejmuje proces angażowania interesariuszy. Warsztaty BASTA mogłyby zatem zostać rozszerzone, aby odnieść się również do celów i wymagań dotyczących danych ProBaNNt. GEOMAR postara się dostosować ten plan do wymagań i partnerów projektu BASTA.
      Partnerzy ProBaNNt będą ściśle współpracować z konsorcjum AMMOTRACe . Celem AMMOTRACe jest wykrywanie w czasie rzeczywistym związków amunicji w słupie wody. Dane wygenerowane w ramach projektu mogą zostać dodane do bazy danych EOD, ponieważ informacje o typie związku wybuchowego wykrytego obok obiektu amunicji mogą dostarczyć informacji o typie i stanie tego obiektu (lub obiektów, które mogą znajdować się w pobliżu). Technologia AMMOTRACe będzie zatem stosowana podczas rejsów ProBaNNt, a eksperci EOD z SeaTerra będą z kolei dokonywać przeglądu obiektów badanych podczas rejsów AMMOTRACe. Ponadto, ponieważ zainteresowane strony w społeczności naukowej i przemysłowej będą się w znacznym stopniu pokrywać, warsztaty i wydarzenia zostaną dostosowane. Pozwoli to obniżyć koszty i zapewni większą widoczność obu projektów.
      Jako ważny i iteracyjny krok widzimy, że eksperci EOD zostaną poproszeni o zweryfikowanie wyników wygenerowanych przez narzędzie wsparcia EOD, a także jego przydatności i użyteczności.
      Oferowanie narzędzia wsparcia EOD jako łatwego w użyciu rozwiązania w przyszłości opiera się na profesjonalnej dystrybucji oprogramowania do firm eksperckich. Dostawca oprogramowania i oprogramowania jako usługi (Saas) EGEOS GmbH jest partnerem stowarzyszonym w projekcie. Po pomyślnym zakończeniu projektu ProBaNNt, EGEOS może hostować oprogramowanie na serwerach internetowych i dystrybuować licencje wśród użytkowników końcowych. System wspomagania decyzji (DSS) stworzony w ramach projektu DAIMON działa na tej samej platformie. Dostępność obu systemów na jednej platformie może przyczynić się do dalszego wzrostu bazy użytkowników. Podobieństwa w interfejsie mogą uprościć szkolenie tych użytkowników, którzy są już zaznajomieni z DSS.
      Ponieważ identyfikacja amunicji odgrywa kluczową rolę w ProBaNNt, konsorcjum projektu ułatwi dialog z dostawcami baz danych amunicji. Podczas DAIMON wygenerowano katalog amunicji (Miętkiewicz 2020), do którego partnerzy ProBaNNt będą mieli dostęp. Najbardziej kompleksowa baza danych w Niemczech jest własnością Dresdner Sprengschule GmbH i pierwsze rozmowy na temat wdrożenia tej bazy danych amunicji z bazą danych EOD ProBaNNt zakończyły się sukcesem. Te bazy danych są już konsultowane przez ekspertów EOD w celu identyfikacji obiektów amunicji i sprawdzenia ich specyficznych właściwości. Obrazy o wysokiej rozdzielczości i rekonstrukcje wygenerowane podczas ProBaNNt mogą zostać dodane do tych baz danych jako reprezentatywne przykłady obiektów, które znajdowały się w środowisku morskim przez dziesięciolecia. Bezpośredni dostęp do tych baz danych byłby korzystny dla szkolenia BNN i użyteczności narzędzia wsparcia EOD.

back