DOMUSe
Wykorzystanie rozpuszczonej przez drobnoustroje materii organicznej w wodach bliskich osadom w głębinach Morza Bałtyckiego

O biodostępności DOM w wodach przyosadowych

Dlaczego to robimy

Dotychczas uważano, że rozpuszczona materia organiczna (DOM) w wodach porowych osadach dennych jest niedostępna do konsumpcji dla społeczeństw mikrobakteryjnych. Założenie to oparte jest na fakcie, iż DOM jest akumulowane wraz z głębokością osadu, a poziom konsumpcji wewnątrz osadu powinien być niższy niż poziom produkcji DOM.

Jednakże, niedawno zasugerowano, że wody porowe osadów mogą potencjalnie służyć jako źródło biodostępnego DOM w wodach warstwy przydennej i w słupie wody. Nowe hipotezy badawcze postulują, iż DOM pochodzący z wód porowych osadów dennych może stymulować aktywność bakterii i innych drobnoustrojów w wodach przydennych.
Co robimy

W DOMUSe przeprowadzamy kilka badań inkubacyjnych, podczas których część osadu i wód przydennych zostaje zamknięta na pewien czas w atmosferze beztlenowej. W ten sposób chcielibyśmy ocenić tempo mikrobiologicznej przeróbki DOM zachodzącej w wodach przydennych. Wybraliśmy kilka proxy, które pozwolą nam prześledzić zmiany jakościowe i ilościowe DOM.

Jak to zrobimy

Mierzymy właściwości optyczne DOM, takie jak fluorescencja, co za pomocą statystycznych analiz wieloczynnikowych pozwala nam ocenić frakcjonowanie DOM pomiędzy DOM humusowym (przerobionym mikrobiologicznie i głównie ogniotrwałym) a DOM podobnym do aminokwasu, co jest głównie związane z szybko nadającymi się do wykorzystania świeży DOM.


Pomiary liczebności bakterii (we współpracy z Geomar, Niemcy) i składników odżywczych dostarczą informacji na temat reakcji drobnoustrojów na uwalnianie DOM z wód porów osadowych.


Ponadto oceniamy zmiany w składzie molekularnym DOM we współpracy z naszymi międzynarodowymi kolegami z UFZ i Geomar, aby lepiej oszacować zdolność DOM do służenia jako substrat dla zbiorowisk heterotroficznych oraz wpływ przeróbki mikrobiologicznej na skład DOM.



O nas

  • Dr Alexandra Loginova

    Kierownik projektu

    Dr Loginova zainicjowała i prowadzi DOMuse. Jest młodą naukowcem i pracującą mamą. Obecnie jest pracownikiem naukowym podoktorskim w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Doktor Loginova ukończyła doktorat. uzyskała tytuł doktora w dziedzinie oceanografii biologicznej w Helmholtz Center for Ocean Research w Kilonii w Niemczech w 2016 r. Jej badania skupiają się na obiegu rozpuszczonej materii organicznej na obszarach dotkniętych niskim poziomem tlenu.



  • Prof. Dr Piotr Kowalczuk

    Współbadacz projektu

    Prof. dr Kowalczuk jest wybitnym polskim oceanografem i profesorem nauk przyrodniczych, znanym ze swojej wiedzy z zakresu oceanografii fizycznej i badań rozpuszczonej materii organicznej w ekosystemach morskich. Uzyskał tytuł magistra oceanografii fizycznej na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie uzyskał stopień doktora i doktora nauk przyrodniczych, którego uwieńczeniem był tytuł profesora nauk przyrodniczych nadany przez Prezydenta RP w 2021 roku.

    Dr Kowalczuk posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu rejsów badawczych, analizie danych oceanograficznych i wykorzystaniu technologii teledetekcji do monitorowania środowiska morskiego. Prof. Kowalczuk jest mentorem lidera projektu DOMuse i jest bezpośrednio zaangażowany w badania i prace terenowe prowadzone w DOMUSe.

  • Mgr Inż. Kinga Hoszek

    Techniczny projektu

    Mgr inż. Hoszek jest pracownikiem technicznym projektu. Do jej zadań w DOMUSe należy praca terenowa i laboratoryjna, a także dbanie o szczegóły zadań projektowych, takie jak zamówienia czy media społecznościowe. Oprócz DOMUSe jest doktorantką zajmującą się rolą zooplanktonu antarktycznego i drapieżników (ze szczególnym uwzględnieniem pingwinów) w przenikaniu toksycznych związków i pierwiastków ze środowiska morskiego do lądowego w Antarktyce.



Fundusze
Ten projekt był finansowany przez Norway grants, w konkursie POLS Narodowego Centrum Nauki (2020/37/K/ST10/03018) od września 2021.

"EEA i Norway Grants są finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Granty mają dwa cele – przyczynienie się do bardziej równej Europy, zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym – oraz wzmocnienie relacji między Islandią, Liechtensteinem i Norwegią a 15 państwami-beneficjentami w Europie."

eeagrants.org/about-us

Made on
Tilda