Nowości
Rozpoczynamy projekt!
1.09.2021
Nasz projekt rozpoczął się 1 września.
Chcemy zaprezentować nasz główny zespół (od prawej): Alexandra Loginova, Piotr Kowalczuk oraz Kinga Hoszek.
Ale to nie wszyscy! Jeśli chcecie poznać pozostałe osoby biorące udział w projekcie DOMUSe, zerknijcie do zakładki "nasi współpracownicy".
Zakupy i inne przedrejsowe przygotowania
20.09.2021
Wielkimi krokami zbliża się nasz pierwszy rejs!

Dlatego też wypełniamy naszą szafę niezbędnym ekwipunkiem.
Jednym z pierwszych kroków każdego projektu są zakupy. Ale nie mylcie tego z miłymi zakupami na luzie - te wymagają bardzo dużo czasu i energii. A od ich powodzenia zależy przyszłość projektu. No i oczywiście nie można zapomnieć wpisać cen materiałów konsumpcyjnych do swojego budżetu propozycyjnego. Już za niedługo wszystko to zostanie zapakowane do skrzyń i popłynie z nami w nasz pierwszy rejs!
Przygotowań ciąg dalszy
21.09.2021
Jak zwykły pomysł może stać się rzeczywistością?
Najpierw wyobraź sobie, czego chcesz. Potem naszkicuj to na kartce papieru. Następnie znajdź czarodzieja, który sprawi, że stanie się to realne.
W IO PAN mamy warsztat, którego pracownicy potrafią zdziałać cuda. Dla naszego projektu, Zbyszek i Janusz zbudowali system, który Maciej uzupełnił elektroniką. Po wielu rozmowach, pomiarach, testach w laboratorium i w terenie jesteśmy gotowni na pierwszy rejs.
Trzymajcie kciuki!
Pierwszy rejs
10.11.2021
W listopadzie po raz pierwszy testowaliśmy nasz sprzęt podczas rejsu na podkładzie R/V Oceania. Inkubacje przeprowadziliśmy na dwóch głębiach Bałtyku: Gotlandzkiej i Borholmskiej.
Praca na morzu to nie bułka z masłem - kapryśna pogoda potrafi dać w kość, czasem wymaga pobierania prób w środku nocy lub pobudki przed wschodem słońca. I nigdy nie trwa tylko 8h dziennie :). Jednakże widoki, wschody i zachody słońca, miło spędzony czas z współpracownikami i oczywiście wyniki, które mamy nadzieję uzyskać sprawiają, że to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju.
Dziękujemy załodze statku i głównym naukowcom - P. Makuchowi i P. Kowalczukowi za pomoc w pobieraniu próbek i zarządzaniu statkiem. Czekamy z niecierpliwością na wyniki analiz laboratoryjnych z nadzieją na ciekawe rezultaty!
Eurofleets+
22.12.2021
Podczas ostatniego rejsu dostaliśmy niesamowitą wiadomość - nasz projekt Eurofleets+ Co-PI został oceniony pozytywnie!
Eurofleets+ to sojusz europejskiej morskiej infrastruktury badawczej. Program PI jest stworzony dla naukowców na początku swojej kariery, aby uczyć ich, jak prowadzić badania jako PI pod okiem doświadczonych naukowców w trakcie trwania rejsów Eurofleets+. Dr Loginova będzie miała szansę spróbować swoich sił jako PI na fińskim statku RV Aranda!
Nasz rejs odbędzie się w październiku przyszłego roku. Wypływamy z Helsinek, Finlandi.
Warsztaty
23.12.2021
Od 7 do 10 grudnia w IO PAN odbyły się warsztaty organizowane przez prof. dr P. Kowalczuka.
Warsztaty były poświęcone omówieniu wyników projektów badawczych DiSeDOM oraz CDOM-HEAT.
W trakcie warsztatów, IO PAN gościł naukowców z Technical University of Denmark oraz Norwegian Polar Institute.
Usłyszeliśmmy sześć świetnych prezentacji gości oraz naszych kolegów z laboratorium teledetekcji morza. Jedną z nich przedstawiła dr. Loginova, gdzie zaprezentowała ostatnie wyniki uzyskane z wód porowych Bałtyku. Wszystkie prezentacje zwieńczone były intensywnymi dyskusjami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za owocną dyskusję i miło spędzony wspólnie czas.
Wesołych Świąt!
24.12.2021
Jesteście gotowi na święta?
Nasza naukowa choinka, wykonana z naszego systemu inkubacyjnego z pomocą kolegów z biura jest już wypełniona słodyczami i gotowa na ugoszczenie prezentów od Tajemicznego Świętego Mikołaja.
W tym wyjątkowym czasie chcielibyśmy życzyć Wam, abyście się czuli przytulnie i bezpiecznie oraz mogli przeżyć wiele pięknych chwil z tymi, ktorych kochacie. Nawet jeśli nie obchodzicie Bożego Narodzenia, niech te dni będą okazją do zatrzymania się na chwilę i docenienia tego, co mamy. Dbajcie o siebie, zróbcie sobie przerwę aby być gotowi na wyzwania, które przyniesie nowy rok!
Rejs
Kwiecień 2022

Po przetestowaniu metodologii zeszłej jesieni przyszedł czas na poważne pobieranie próbek! W kwietniu wzięliśmy udział w dwóch rejsach, podczas których opróbkowaliśmy trzy głębiny: Gdańską, Borholm i Gotlandię. Dziękujemy całej załodze, współpracownikom i pomagającym studentom. A w szczególności naszym kierownikom rejsów: Piotrowi Kowalczukowi i Beacie Szymczycha za wsparcie i pomoc merytoryczną. Zabieramy próbki do instytutu i rozpoczynamy pierwszą akcję laboratoryjną! Nie możemy się doczekać wyników.



III Konferencja Polskich Badaczy Morza

11.07.2022

W dniach 7-8.06 wzięłyśmy udział w III Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza „Stan i Trendy Zmian Środowiska Morskiego”. Zaprezentowałyśmy nasz projekt polskiemu środowisku naukowemu. Co więcej Kinga przedstawiła wstępne wyniki swojej pracę magisterską podczas sesji młodych naukowców (była to jej pierwsza prezentacja na konferencji naukowej).
Zapoznałyśmy się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi polskich oceanografów i odbyliśmy owocne dyskusje z wybitnymi badaczami. Nie możemy się doczekać kolejnej takiej okazji!
Sopocki Piknik Naukowy
15.07.2022
W zeszłą sobotę wzięliśmy udział w Sopockim Pikniku Popularnonaukowym, zorganizowanym w Instytucie Oceanologii PAN ( -> oceanofchanges.com).Opowiedzieliśmy dzieciom i ich rodzicom o przepływach osadów i rozpuszczonej materii organicznej, a także przygotowaliśmy mały eksperyment dla najmłodszych do samodzielnego wykonania oraz zagadkę z nagrodami dla starszych. W pikniku wzięło udział wielu inspirujących naukowców i edukatorów (m.in.mopar_arctic, akwariumgdynskie , arctic_scg,the_needed_project i wiele innych.)Mamy nadzieję, że wszyscy goście dobrze się bawili i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy. Do zobaczenia za rok!
Pierwsza rocznica projektu
1.09.2022
Mam nadzieję, że latem wszyscy naładowali akumulatory i są gotowi na nowy, pracowity rok!
Dla nas 1 września to dzień świętowania - nasz projekt jest na półmetku i zakasujemy rękawy, aby wykorzystać wszystko, czego nauczyliśmy się z poprzedniego roku, by doprowadzić do pomyślnego zakończenia projektu.
Aktualnie, przygotowujemy się do nowego zestawu rejsów oraz do konferencji Oceanoptics, która odbędzie się już w październiku. Aby podsumować ostatni rok, przygotowaliśmy migawki z prac terenowych. Miłego oglądania!
Ocean Optics XXV
7.10.2022

W tym tygodniu dołączyła Alexandra Loginova

Ocean Optics Conference XXV, gdzie miała okazję zaprezentować część naszej pracy. To był bardzo ciekawy tydzień, jesteśmy zadowoleni, że nasz projekt mógł spotkać się ze społecznością zajmującą się optyką oceaniczną... także była to świetna zabawa!




Rejs Eurofleets+ (CABLE)
15.10.2022

W dniach 9-15 października Kinga Hoszek i Katarzyna Mazur (Gomuła) wzięły udział w rejsie „CABLE” prowadzonym przez dr Taavi Liblik z Taltech. Ten rejs był częścią

otrzymanego przez Alexandrę Loginovą grantu Co-PI Eurofleets+.

Eurofleets+ to sojusz europejskiej infrastruktury badań morskich.

Podczas rejsu Kinga i Kasia przeprowadziły badania na Głębi Gotlandzkiej. Jeszcze raz dziękuję Kasi za wolontariat i pomoc podczas rejsu!

PS. Za zdjęcia dziękujemy Kai Salm.

Ostatni rejs
11-24.10.2022

Nasz intensywny czas rejsu dobiegł końca! Wróciliśmy z nowymi doświadczeniami i mnóstwem próbek...

11.10-24.10 Alexandra Loginova wraz z naszym wolontariuszem Danielem wzięli udział w rejsie na pokładzie RV Oceania. Przeprowadzili badania głębin Bornholmskiej i Gdańskiej.

PS. To była ostatnia planowana część

prac terenowych projektu DOMUSe. Teraz przechodzimy do laboratorium i analiz danych. Trzymamy kciuki za rewelacyjne rezultaty!

Kobiecy Obraz Morza
21.11.2022

W tym roku Alexandra Loginova razem

wraz z kilkoma badaczkami z IOPAN uczestniczyła w nietypowym projekcie prowadzonym

przez www.oceanofchanges.com. W tym projekcie kobiety-naukowcy podzieliły się tematem badań, który ich pasjonuje, a artystki zainspirowane tymi tematami stworzyły niesamowite dzieła sztuki. W ramach projektu DOMuse Aleksandra Szewczun (trzecie zdjęcie) namalowała swoje wyobrażenie o roli rozpuszczonej materii organicznej

w morzu.

XIX Sympozjum Młodych Oceanografów
2.12.2022

Kinga Hoszek wzięła udział w sympozjum młodych oceanografów z referatem na temat studiów magisterskich zatytułowanym „Analiza

wpływu norfluoksetyny na wybrane szlaki metaboliczne i obronne u bezkręgowców przy użyciu Mytilus trossulus jako gatuneku modelowego”.

Kinga zdobyła pierwszą nagrodę w sekcji

oceanografii chemicznej. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni! Walcz dalej podczas doktoratu! I gratulacje!

Strona projektowa NCN

Niedawno na stronach ncn pojawił się opis naszego projektu. Aby przeczytać, czym się zajmujemy, kliknij link

https://ncn.gov.pl/przyklady-projektow/loginova.
Photos: Michał Łepecki
Podsumowanie roku
1.01.2023

Szczęśliwego nowego roku!


Rok 2022, choć czasami trudny, był pełen nowych, niesamowitych doświadczeń! Nie możemy się doczekać, co przyniesie rok 2023! ✌

EGU23 we Wiedniu
23-28.04.2023

Kinga Hoszek prezentowała na plakacie wstępne wyniki naszego projektu na konferencji EGU23 we Wiedniu! Odbyła kilka owocnych dyskusji i dostała wskazówki, które wykorzystamy w naszych przyszłych działaniach.

Pobyt naukowy w Geomar, Kiel 19-30.03.2023

Alexandra Loginova wyjechała do Geomar w Niemczech przeprowadzić analizy w laboratorium prof. dr Erika Achteberga w Zakładzie Oceanografii Chemicznej GEOMAR pod kierunkiem dr Marthy Gledhill. Alexandra pracowała nad analizą próbek DOM wyekstrahowanych w fazie stałej przy użyciu LC-MS w połączeniu z techniką ICPMS w celu wywnioskowania jakości kompleksów metale-ligandy organiczne. Wyniki współpracy są w trakcie analizy.



Konferencja ASLO 2023
4-9. 06.2023

Alexandra Loginova pokazała wyniki naszego projektu DOMUSe na spotkaniu ASLO2023

na Majorce. Podobały jej się rozmowy, spotkania i rozmowy, które tam odbywała...

To był wspaniały tydzień! Dzięki

organizatorom i uczestnikom!

Pobyt naukowy w UFZ, Leipzig 19-30.06.2023

Alexandra Loginova wyjechała do UFZ w Niemczech

do pracy w laboratorium BioGeoOmics wraz z dr Oliverem Lechtenfeldem i jego zespołem nad analizą próbek DOM ekstrahowanych w fazie stałej metodą spektrometrii mas FT-ESI-ICR. Współpraca przyniosła bardzo dobre rezultaty, które mają zaowocować publikacją projektu. Trzymajcie za to kciuki!



Made on
Tilda