O projekcie

      Wody europejskie są silnie zanieczyszczone amunicją podwodną (UM – Underwater Munitions). Większość UM pochodzi z działań związanych z zatapianiem w czasie i po I i II wojnie światowej w celu wyeliminowania dużych ilości pozostałości wojennych, w tym broni konwencjonalnej i chemicznej. W skład UM wchodzą setki tysięcy rozbrojonych pocisków, min i bomb lotniczych. Ponadto niewybuchy (UXO), zatopione podwodne zapory minowe i wraki statków wojskowych przewożących amunicję przyczyniają się do tego problemu. AMMOTRACe zrzesza europejskie firmy i organizacje badawcze, które opracowują techniki analityczne i instrumenty do pomiarów zanieczyszczeń środowiska, projektują i budują sprzęt do operacji podwodnych w systemach morskich, oceniają obecność historycznej amunicji w wodach morskich i osadach oraz prowadzą podwodne operacje usuwania amunicji. AMMOTRACe ma na celu opracowanie nowych metod pomiarowych na pokładzie statku i in situ w celu wykrywania w czasie rzeczywistym konwencjonalnych materiałów wybuchowych (MC- Munition Constituents) i Bojowych środków Trujących (BST) w systemach przybrzeżnych oraz zademonstrowanie technik chemicznych wraz z tradycyjnymi pomiarami geofizycznymi w miejscach zatopienia amunicji i regionach z obecnością amunicji. W ramach projektu opracowane zostaną nowe podejścia oparte na laserowej spektrometrii mas z fotojonizacją (PIMS) i spektrometrii ruchliwości jonów (IMS), łączące najnowszy laser, detektor jonów, platformę i technologie komunikacyjne, które będą wykorzystywane do wykrywania i usuwania amunicji morskiej. AMMOTRACe to projekt transdyscyplinarny, obejmujący naukę, inżynierię i firmy z różnych dziedzin w celu opracowania nowych rozwiązań wykraczających poza perspektywy dyscyplinarne. Projekt został opracowany wspólnie z firmami wprowadzającymi na rynek oprzyrządowanie do monitorowania środowiska i prowadzącymi morskie operacje usuwania amunicji (EOD – Explosive Ordnance Disposal), a AMMOTRACe ma na celu współprodukcję swoich technologii, a tym samym ułatwienie płynnego transferu technologii do firm i społeczeństwa.
      Projekt AMMOTRACe ma na celu opracowanie nowych metod pomiarowych do stosowania na pokładzie statku i in situ w celu wykrywania w czasie rzeczywistym pochodnych materiałów wybuchowych (MC) i bojowych środków trujących (BST) w systemach przybrzeżnych oraz zademonstrowanie technik chemicznych wraz z tradycyjnymi pomiarami geofizycznymi w miejscach zatopienia amunicji i regionach z obecnością amunicji.
      AMMOTRACe rozpoczął się 1 września 2021 roku i potrwa do 30 sierpnia 2024 roku. Partnerami AMMOTRACe są GEOMAR, Uniwersytet w Rostocku, DEME, Innolas, Photonion, CTM, Instytut Badań Bałtyckich Warnemünde i IO PAN.

back