Aktualności

      Postęp prac nad projektem AMMOTRAC jest bardzo satysfakcjonujący. Głównym celem AMMOTRACe jest opracowanie dwóch systemów spektrometrii masowej (MS). Jeden z nich będzie obsługiwany na pokładzie statków badawczych i statków przemysłowych (np. statków DEME). Pierwsze wdrożenie planowane jest na RV Alkor (GEOMAR). Drugi system pomiarowy zostanie zaprojektowany do zamontowania na zdalnie sterowanym pojeździe podwodnym (ROV). Systemem ROV do pierwszych testów terenowych będzie PHOCA również należący do GEOMAR Helmholtz Center for Ocean Research Kiel.
      Uniwersytet w Rostocku testuje obecnie detekcję kilku materiałów wybuchowych (MC), bojowych środków trujących (BST) i produktów ich degradacji za pomocą prototypowego przestrajalnego systemu laserowego dla odpowiadających im długości fal jonizacji rezonansowej. Ponadto Uniwersytet w Rostocku wraz z Innolas Laser GmbH testuje nowy system OPO-laser (optyczny oscylator parametryczny). Laser OPO zostanie zintegrowany z pokładowym systemem MS, aby mierzyć MC i BST bezpośrednio w miejscu, w którym zostały pobrane. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia próbki z powodu warunków przechowywania, transformacji próbki, zanieczyszczenia lub ogólnie niewłaściwej obsługi.
      Jednym z głównych wyzwań podczas pomiaru próbek w wodzie morskiej za pomocą systemu spektrometrii mas jest oddzielenie docelowych związków od reszty matrycy próbki. W AMMOTRACe planuje się opracowanie spektrometru masowego z wlotem membranowym (MIMS). Aby ta konfiguracja działała z laserem OPO, konieczna jest modyfikacja źródła jonów.
      Prace nad systemem pokładowym i systemem ROV są w toku, a dalsze etapy rozwoju zostaną wkrótce opublikowane.

back