Po przetestowaniu metodologii zeszłej jesieni przyszedł czas na poważne pobieranie próbek! W kwietniu wzięliśmy udział w dwóch rejsach, podczas których opróbkowaliśmy trzy głębiny: Gdańską, Borholm i Gotlandię. Dziękujemy całej załodze, współpracownikom i pomagającym studentom. A w szczególności naszym kierownikom rejsów: Piotrowi Kowalczukowi i Beacie Szymczycha za wsparcie i pomoc merytoryczną. Zabieramy próbki do instytutu i rozpoczynamy pierwszą akcję laboratoryjną! Nie możemy się doczekać wyników.
III Konferencja Polskich Badaczy Morza
11.07.2022
W tym tygodniu dołączyła Alexandra Loginova
Ocean Optics Conference XXV, gdzie miała okazję zaprezentować część naszej pracy. To był bardzo ciekawy tydzień, jesteśmy zadowoleni, że nasz projekt mógł spotkać się ze społecznością zajmującą się optyką oceaniczną... także była to świetna zabawa!
W dniach 9-15 października Kinga Hoszek i Katarzyna Mazur (Gomuła) wzięły udział w rejsie „CABLE” prowadzonym przez dr Taavi Liblik z Taltech. Ten rejs był częścią
otrzymanego przez Alexandrę Loginovą grantu Co-PI Eurofleets+.Eurofleets+ to sojusz europejskiej infrastruktury badań morskich.
Podczas rejsu Kinga i Kasia przeprowadziły badania na Głębi Gotlandzkiej. Jeszcze raz dziękuję Kasi za wolontariat i pomoc podczas rejsu!
PS. Za zdjęcia dziękujemy Kai Salm.
Nasz intensywny czas rejsu dobiegł końca! Wróciliśmy z nowymi doświadczeniami i mnóstwem próbek...
11.10-24.10 Alexandra Loginova wraz z naszym wolontariuszem Danielem wzięli udział w rejsie na pokładzie RV Oceania. Przeprowadzili badania głębin Bornholmskiej i Gdańskiej.
PS. To była ostatnia planowana część
prac terenowych projektu DOMUSe. Teraz przechodzimy do laboratorium i analiz danych. Trzymamy kciuki za rewelacyjne rezultaty!
W tym roku Alexandra Loginova razem
wraz z kilkoma badaczkami z IOPAN uczestniczyła w nietypowym projekcie prowadzonym
przez www.oceanofchanges.com. W tym projekcie kobiety-naukowcy podzieliły się tematem badań, który ich pasjonuje, a artystki zainspirowane tymi tematami stworzyły niesamowite dzieła sztuki. W ramach projektu DOMuse Aleksandra Szewczun (trzecie zdjęcie) namalowała swoje wyobrażenie o roli rozpuszczonej materii organicznej
w morzu.
Kinga Hoszek wzięła udział w sympozjum młodych oceanografów z referatem na temat studiów magisterskich zatytułowanym „Analiza
wpływu norfluoksetyny na wybrane szlaki metaboliczne i obronne u bezkręgowców przy użyciu Mytilus trossulus jako gatuneku modelowego”.
Kinga zdobyła pierwszą nagrodę w sekcji
oceanografii chemicznej. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni! Walcz dalej podczas doktoratu! I gratulacje!
Niedawno na stronach ncn pojawił się opis naszego projektu. Aby przeczytać, czym się zajmujemy, kliknij link
https://ncn.gov.pl/przyklady-projektow/loginova.Szczęśliwego nowego roku!
Rok 2022, choć czasami trudny, był pełen nowych, niesamowitych doświadczeń! Nie możemy się doczekać, co przyniesie rok 2023! ✌
Kinga Hoszek prezentowała na plakacie wstępne wyniki naszego projektu na konferencji EGU23 we Wiedniu! Odbyła kilka owocnych dyskusji i dostała wskazówki, które wykorzystamy w naszych przyszłych działaniach.
Alexandra Loginova wyjechała do Geomar w Niemczech przeprowadzić analizy w laboratorium prof. dr Erika Achteberga w Zakładzie Oceanografii Chemicznej GEOMAR pod kierunkiem dr Marthy Gledhill. Alexandra pracowała nad analizą próbek DOM wyekstrahowanych w fazie stałej przy użyciu LC-MS w połączeniu z techniką ICPMS w celu wywnioskowania jakości kompleksów metale-ligandy organiczne. Wyniki współpracy są w trakcie analizy.
Alexandra Loginova pokazała wyniki naszego projektu DOMUSe na spotkaniu ASLO2023
na Majorce. Podobały jej się rozmowy, spotkania i rozmowy, które tam odbywała...
To był wspaniały tydzień! Dzięki
organizatorom i uczestnikom!
Alexandra Loginova wyjechała do UFZ w Niemczech
do pracy w laboratorium BioGeoOmics wraz z dr Oliverem Lechtenfeldem i jego zespołem nad analizą próbek DOM ekstrahowanych w fazie stałej metodą spektrometrii mas FT-ESI-ICR. Współpraca przyniosła bardzo dobre rezultaty, które mają zaowocować publikacją projektu. Trzymajcie za to kciuki!